SKUTEČNÉ ORTOPEDICKÉ MATRACE, KTERÉ VÁM ZMĚNÍ ŽIVOT

Výběr ortopedické matrace od A do Z

 

Už jste pročetli milion článků k tomu, jak správně vybrat novou matraci a pořád nejste o nic moudřejší? Nebojte, poradíme Vám. Máme s prodejem matrací roky zkušeností a našimi rukami prošli tisíce spokojených zákazníků. Vybrat správnou ortopedickou matraci není vůbec tak složité, jak by se mohlo zdát. Pojďme společně na to!

 

 

 

3 nejdůležitější otázky při výběru nové matrace

Než-li se začít rozpitvávat do podrobna složení matrací, jejich vlastnosti a pak se v tom zkusit nějak rozumně vyznat, pojďme zvolit opačný postup. Na úvod si potřebujete položit tři důležité otázky:

 1. kolik vážíte?

  V sekci tuhost matrace naleznete u každé i ideální hmotnost spáče, podle které se můžete pohodlně orientovat. Pozor, nepleťte si Vaši hmotnost a nosnost matrace - nosnost určuje nejvyšší možné zatížení matrace jednou osobou, ne ideální hmotnost spáče.
 2. v jaké poloze spíte?

  Na břiše
  - potřebujete, aby byla matrace ještě o stupínek tužší, než pouze tuhost dle hmotnosti
  - u této polohy je důležité, aby sa páteř neprohnula do tvaru písmene “C”
  - vybírejte spíše pružné materiály (latex, hybridní pěna, xdura) 

  Na boku
  - vzhledem k tomu, že u této polohy je tlak těla na matraci koncentrován na rameno a bok, potřebujete aby byla matrace dostatečně pružná a zvládala mírnit bodový tlak
  - ideální je, pokud má matrace ramenní zóny, které umožní, aby rameno trošku více zaplulo do matrace
  - materiál může být pružná pěna (latex, hybridní pěna, xdura) nebo také paměťová pěna (pokud se v noci nevrtíte)

  Na zádech
  - tady nejsou žádné speciální požadavky na matraci, ale bederní zóna nikdy neuškodí
  - materiál může být pružná pěna (latex, hybridní pěna, xdura) nebo také paměťová pěna 

 3. otáčíte se v noci často?

  Otáčení je důležitý faktor, protože určuje, jak moc pružnou matraci potřebujete. Pokud se v noci točíte z boku na bok, tak potřebujete, aby se pod Vama na matraci neudělal důlek, ze kterého “se nebude dát vyhrabat”. A to znamená hodně pružnou matraci. Pružné matrace používají materiály jako latex, hybridní pěnu nebo pěnu xdura.

  Naopak, pokud spíte pouze v jedné poloze, můžete bez obav zvolit matraci, která má vrchní vrstvu z paměťové pěny. Ta se hezky přizpůsobí díky tělesnému teplu, obejme Vás a budete spát jako na obláčku.


Odpovědi nám pak určí jaká tuhost matrace bude vhodná a jak moc pružná by matrace měla být. Také nám to přibližně určí složení materiálu v matraci. V sekci materiál naleznete hezký přehled. Poté se už stačí doladit pár doplňkových dotazů:

 

 1. jste alergik?
  - pak to chce speciální potah + matraci vhodnou pro alergiky

 2. bolí vás klouby?
  - vrchní vrstva matrace by měla být extra přizpůsobivá (gelová nebo paměťová pěna)

 3. bolí vás záda v bederní části?
  - matrace by určitě měla mít bederní zónu

 4. máte problémy s krční páteří?
  - část problémů může být nevhodné uložení ramene při spánku na boku, hledejte ramenní zóny
  - anatomický polštář také určitě hodně pomůže

  Případně mrkněte na rubriku Typologie spáče a vhodné matrace pro každý typ.

 

Tuhost matrace

Tuhost je jedna z nejdůležitějších vlastností matrace, běžně se udává na stupnici od 1 do 10. Při výběru lidé obvykle vybírají podle své předchozí matrace, ale to není ideální postup. Tuhost matrace by jste měli vybírat dle své hmotnosti. Samozřejmě tuhost je “pocitová” a dva různě těžcí lidé (třeba 50kg a 90kg) ji budou u té samé matrace vnímat různě. Pro jednoho ideální, pro druhého příliš tvrdá nebo měkká. Obecně se lze orientovat dle následovní stupnice:

Tuhost 3-4 
opravdu měkké matrace
ideální pro váhy do 50kg

Tuhost 5-6
středně měkké  
ideální pro váhy 50-70kg

Tuhost 6-7
střední tuhost
ideální pro váhy 70-90kg

Tuhost 7-8
tužší matrace 
ideální pro váhy 90-110kg

Tuhost 8-9
tuhé matrace 
ideální pro váhy 110-130kg

Tuhost 9-10
opravdu tuhé matrace
vhodné pro vyšší hmotnosti 130-150kg a výše 

 

Pružnost matrace

Pružnost matrace určuje, jak lehce se Vám na ní bude měnit poloha při spánku. Pokud je matrace hodně pružná, dá se v sportovní terminologií přirovnat k “rychlému tenisovému povrchu”, tzn. že otáčení půjde opravdu bez problémů. Naopak, pokud je pružnost nižší, tak tělo bude mít tendenci do matrace “zapadnout” a pokud se budete chtít otočit, budete cítit valivý odpor. Pocitově je to přesně, jako když se chcete dostat z důlků. U pružnosti proto dbejte nato, jak moc se v noci vrtíte - pokud hodně, vybírejte pružnou matraci. Spíte pouze v jedné poloze? Pak vysoká pružnost není až tak důležitá.

 

Materiály

Orientovat se v různých materiálech, ze kterých se vyrábějí matrace, je pro běžného smrtelníka přímo nadlidský výkon. Ale nezoufejte, proto jsme tady my. Na začátek Vám prozradíme malé tajemství - PUR pěna, která je často používána a také vzletně popisována pro své skvělé vlastnosti, je vlastně obyčejný molitan. A ten je pro zdravý spánek už dávno překonaný. Naopak, hledejte materiály, které svou prospěšnost pro kvalitní a zdravý spánek už dávno prokázaly. A které to tedy jsou?

Latex - jemňoučká vzdušná pěna, krásně elastická, anitbakterialní a prakticky nezničitelná

Paměťová pěna - opravdová paměťovka se přizpůsobuje tělu díky tělesnému teplu, krásně ho obejme a odlehčí

Gelová pěna - podobně sametová pěna jako latex, ale není lepšího materiálu na odstranění tlaku těla

Hybridní pěna - hit posledních let u prémiových matrací - kombinuje ty nejlepší vlastnosti latexu, paměťovky a gelů

Xdura - také jedna z novinek, nezničitelná extra pružná pěna se skvělou regulací tělesné teploty

Flexifoam - pevná a pružná pěna, která vydrží naprosto jakékoliv zatížení bez ztráty kytičky

 

Konstrukce

Prakticky všechny matrace na našem trhu používají sendvičovou konstrukci - vrstvy různých materiálů uložených na sobě, kterými se dosahuje požadovaný efekt při ležení. Samozřejmě, můžeme rozdělovat konstrukci na pružinové a pěnové matrace. Pravda je ale taková, že i pružinovky jsou kombinované s pěnovou vrstvou, takže se jedná spíše o takový hybrid. Jednotlivé materiály můžete najít v kapitole výš.

Spine protector - zpevněná vrstva v jádru matrace - je to tzv. roznášecí zóna, která pomáha rozložit tlak těla na celý povrch matrace. Jinými slovy pomůže tomu, aby Vás nikde nic netlačilo. Spine-protector obsahují všechny modely řady Curem a Spirit Superior kromě modelu Comodore, který má speciální pružinové jádro.

Ramenní a bederní zóny - v těchto částech matrace reaguje specifickým způsobem, např u ramen při spaní na boku trošku "povolí", aby tělo a páteř udrželo v neutrální poloze. Ramenní zóny můžou dokonce být ze speciálních materiálů, jako u modelu Spirit Superior Nucleus, který u ramen nabízí 2 různé pocity ležení. Naopak bederní zóna při spaní na zádech hezky podrží bederní páteř, aby se neprohýbala. Zato vám vaše záda poděkují.

Multi-vrstvé jádro - kombinace 4 nebo dokonce až 5 vrstev pěn přináší vlastnosti, o kterých si ostatní značky můžou jen nechat zdát. Nepřekonatelná pružnost, přizpůsobivost, vzdušnost, ale také pevnost je výsadou ortopedických matrací Spirit Superior. Pružinové jádro modelu Spirit Superior Comodore má nejenže 1500 samostatných pružin, ale také hybridní konstrukci s 2 izolačními vrstvami DynamicResponse. Pružnost a odezva této matrace je absolutní top na českém trhu.

Potah s 3D termo-control - potah, který kombinuje špičkové materiály různých vlastností. Dutá vlákna, přírodní vlákna, 3D ventilační mřížka přináší nepřekonatelnou termoregulaci (v létě na matraci není horko a v zimě nechladí), hygienu a pohodlí. Potah je tak skvělý, že vám bude líto na něj dávat povlečení.

 

Matrace pro alergiky

Matrace pro alergiky vynikají několika speciálními vlastnostmi:

 • jsou extra vzdušné, takže jejich jádro zabraňuje množení bakterií, plísní a roztočů
 • využívají certifikovaných materiálů jako např. latex nebo hybridní pěna, které nejsou pro roztoče a alergeny přirozeným prostředím
 • mají zvýšenou termoregulaci, takže jsou vhodné proti pocení, čím udržují lůžko hygienicky suché
 • mají speciální potah, který redukuje množení bakterií, plísní a alergenů
 • potah je většinou pratelný na vyšší teplotu

 

Rošt


Proč je rošt důležitý pro zdravý a kvalitní spánek? Jeho úkol je dvojitý. Za prvé, rošt pomáhá odvětrávat matraci zespodu a tím prodlužuje životnost matrace. Za druhé rošt pomáhá zvyšovat pružnost matrace. Můžete si to představit na příkladu tlumiče auta a pneumatiky. Asi víte, že pokud máte pneu nafouknuté až příliš, budete na cestě cítit každou nerovnost. V našem případě tlumič = matrace a pneu = rošt. Lamelový rošt je jako pneu s akorátním tlakem - hezky odfiltruje drobné nerovnosti na cestě a zajistí kvalitní a pohodlný spánek.

 

 

Další články, které by Vás mohly zajímat

 

 

 

proc-se-vyplati-koupit-premiovou-matraci-min

Proč se vyplatí koupit prémiovou matraci?

 

 

pomoc-s-vyberem-premiove-matrace-2Pořád si nejste jisti výběrem? Nevadí, napište nám na náš online chat nebo zavolejte na 

739 098 080

 

Affiliate program